فایل های درسی وآموزشی.تحقیق ,مقاله ,گزارشات کارورزی,,پاورپوینت
pic1 pic2 pic3 pic6 pic20

اطلاعیه فروشگاه

بازاریاب عزیز:با بازاریابی فایل های (فروشگاه فایل آراد) درآمد خود را روز به روز افزایش دهید. سپاسگزاریم

پاورپوینت درباره پوكي استخوان

پاورپوینت درباره پوكي استخوان

25اسلاید

چکيده محتواي فايل:

پوكي استخوان        

فهرست

پوكي استخوان چيست؟
عوامل خطر
آرتروزهای التهابی و پوکی استخوان
داروهای گلوکوکورتيکوئيدی و پوکی استخوان
چگونه از پوکی استخوان پيشگيری کنيم ؟
تشخيص پوكي استخوان
درمان پوكي استخوان
 

      استئوپروزيس نوعی بيماری است که باعث کاهش توده استخوانی و شکننده شدن آن می گردد. اين مسئله منجر به پوکی استخوان و کاهش قدو حتی شکستگی های دردناک می شود. کلمه استوپروزيس درلغت به معنی استخوان منفذدار و حاوی سوارخ های متعدد است.

      پوکی استخوان يک مشکل بهداشتی جدی در اغلب کشورهاست . در آمريکا تقريبا" 26 ميليون نفر به اين بيماری مبتلا بوده و بيشتر از 5/1 ميليون نفر دچار شکستگی های ستون فقرات و مچ و لگن در اثر ابتلا به اين بيماری هستند. حدود 80 درصد افراد مبتلا را زنان تشکيل ميدهند. پوکی استخوان از علل اصلی شکستگی های استخوان در زنان يائسه و مسن است . افراد مبتلا به آرتروز التهابی ( آرتروز رماتيسمی ) و افرادی که داروهای گلوکوکورتيکوئيدی مصرف می کنند درخطر  بالای ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

 

استخوان بطور دايم درحال تغيير است . بافت های زنده استخون ساختارهای لانه زنبوری دارای رسوبت کلسيم و مواد معدنی است . در طول زندگی استخوان دستخوش فرآيندی می شود که به آن بازسازی می گويند. در اين فرآيند استخوان پير و کهنه شکسته شده و استخوان قوی و جديد جايگزين آن می شود. تا سن 25-20 سالگی کلسيمی که ازغذاها برای بازسازی استخوان گرفته می شود سريعتر از تخريب استخوان است. در 25 سالگی توده استخوانی به بالاترين حد خود می رسد. در اين حالت استخوان ها قوی ترين حالت و بالاترين چگالی را دارند.


در 40 سالگی توده استخوانی به تدريج شروع به کاهش می کند . زنان توده استخوانی را به علت کاهش سطح استروژن بعد از يائسگی بعلت سريعتر شدن سرعت تخريب استخوان نسبت به جايگزينی آن از دست می دهند. زنان يک سوم توده استخوانی خود را طی 10-5 سال بعد از يائسگی از دست می دهند. احتمالا" استخوان هايی با توده استخوانی کمتر بيتشر در معرض شکستگی قرار دارند. حتی در زمين خوردن ها و افتادن های جزئی نيز اين امکان وجود دارد. پوکی استخوان اغلب به سختی تشخيص داده می شود. اما نخستين علامت خطر آن ممکن است شکستگی استخوان باشد ،به اين دليل است که آن را بيماری خاموش می نامند.

از دست دادن دندان می تواند يک علامت خطر برای تحت تاثير قرار گرفتن استخوان های فک باشد. تقريبا" يک سوم زنان آمريکايی تمام دندانهای خود را تا اواخر 60 سالگی از دست می دهند. اين امر می تواند يک علامت خطر مهم برای پوکی استخوان باشد.

 

عوامل خطر

مقدار توده استخوانی که شما بعنوان يک فرد بالغ دارا هستيد و سرعت کاهش توده استخوانی نسبت به سن ، ميزان خطر ابتلای شما را به اين بيماری می کنند. محققين هنوز هم قادر به تعيين دقيق افرادمستعد ابتلا به پوکی استخوان نيستند اما اين بيماری در گروههای زير معمول است.

_زنان يائسه

_زنانی با يائسگی زود رس ( قبل از 45 سالگی )

_افرادی لاغر يا با استخوان بندی باريک

_افرادی که دارای تاريخچه شکستگی های خفيف حاصل از ضربه ها در بزرگسالی بوده اند.

_افرادی که مبتلا به آرتوز التهابی هستند.

_افرادی که داروهايی مانند گلوکوکورتيکوئيدها و ضدصرع يا هپارين که سبب کاهش قدرت استخوان می شوند مصرف می کنند.

_افرادی که غذاهای غنی از کلسيم مانند لبنيات را کمتر مصرف می کنند.

_افراد سيگاریافرادی که بيشتر از 2 وعده در روز الکل مصرف می کنند.

_افرادی که مبتلا به زوال عقلی هستند.افرادی که بطور مرتب ورزش نمی کنند.

_مردان با سطح استروژن پايين

 

_اگر شما دارای يک يا چند عامل خطر هستيد در خطر بالای ابتلا به اين بيماری و شکستگی استخوان قرار داريد. با پزشک خود در باره راههای کاهش خطر و آزمايش چگالی استخوان مشورت کنيد و درباره راههای کاهش خطر نيز از او سئوال کنيد.

_
زنان نسبت به مردان بيشتر در معرض خطر کاهش توده استخوانی قرار دارند. چون در زنان توده استخوانی 30-20 درصد نسبت به مردان کمتر است. با اين وجود کاهش تدريجی توده استخوانی در ارتباط با سن در هر دو جنس نقش مهمی در شکستگی های لگن در سنين بعدی بر عهده دارد.

 

 آرتروزهای التهابی و پوکی استخوان

      ابتلا به فرمهای التهابی آرتروز مانند آرتريت روماتوئيد باعث کاهش توده استخوانی و افزايش خطر ابتلا به پوکی استخوان می گردد. اکثريت افراد مبتلا به آرتروز به خصوص زنان به طور مرتب ورزش نمی کنند و ممکن است تحت درمان با داروهای گلوکورتيکوئيدی قرار بگيرند که اين عامل سبب افزايش خطر ابتلا به بيماری پوکی استخوان می شود.

 

 داروهای گلوکوکورتيکوئيدی و پوکی استخوان

گلوکوکورتيکوئيدها ( Cortisone ,Prednisone, dexamethasone ) داروهای ضدالتهابی هستند که برای درمان برخی از انواع آرتروزها ، آسم و ساير بيماريهای التهابی به کار می روند. متاسفانه اين داروها سبب کاهش توده استخوانی می شوند که از شايع ترين علل پوکی استخوان مربوط به داروها است . مقدار کاهش توده استخوانی بستگی به دوز دارويی و مدت مصرف آن دارد. گلوکوکورتيکوئيدها از طريق کاهش توده استخوانی و کاهش تشکيل استخوان جديد خطرزا هستند.

همچنين اين داروها سبب کاهش جذب کلسيم و سطح استروژن می شوند . اگر شما از اين داروها استفاده می کنيد درخطر ابتلا به اين بيماری قرار داريد. البته اين حالت بستگی به اين دارد که شما تا چه حد استخوان های خود را قوی کرده باشيد. شما بايد آزمايش های تعيين چگالی استخوان را بطور مرتب برای تعيين ميزان قدرت استخوان و کاهش توده استخوانی انجام دهيد. همچنين شما بايد از نظر ساير عوامل کاهش توده استخوانی که قابل پيشگيری هستند ارزيابی شويد. در باره راههای پيشگيری با پزشک خود مشورت کنيد.

 

 چگونه از پوکی استخوان پيشگيری کنيم ؟

راههای پيشگيری از پوکی استخوان ساختن استخوانهای قوی و جلوگيری از کاهش توده استخوانی است . اگر شما از اول به طور ژنتيکی و هم از نظر شيوه زندگی دارای استخوانهای قوی هستيد، احتمالا" کمتر دچار مشکلات مربوط به پوکی استخوان خواهيد شد.

همچنين چون عامل ژنتيک را نمی توان تغيير داد می توان با انتخاب شيوه زندگی سالم از پوکی استخوان پيشگيری کرد و يا سرعت آن را کم کرد. قبل از 35 سالگی می توانيد از روشهی ذکر شده برای ساختن توده استخوانی بالا برای کمک به کاهش سرعت از دست رفتن توده استخوانی در سنين بعدی استفاده کنيد


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file586_1821065_8928.zip153.1k

پاورپوینت تب و SBI درکودکان

پاورپوینت تب و SBI درکودکان   26اسلاید چکيده محتواي فايل: تب وSBI در کودکان تینتینالی رفرانس تب شایعترین شکایت اصلی کودکان مراجعه کننده به بخش اورژانس بوده و تقریبا 30% ویزیت های سرپایی کودکان را شامل می شود . تعریف سن کودکان :  Neonate از زمان تولد تا 28 روزگی  Infant  از 29 روزگی تا یک سالگی  Child  بزرگتر از یک سالگی پاتوفیزیولوژی : پیروژن های اندوژن شامل ا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

پاورپوینت ترانسفوزیون خون

پاورپوینت ترانسفوزیون خون   اصول طب انتقال خون 37اسلاید تعدادی اسلاید به زبان انگلیسی میباشد چکيده محتواي فايل: آشنايي با اصول طب انتقال خون فرآورده هاي خوني تنها زماني تجويز شوند كه انديكاسيون قطعي داشته باشند. با تزريق خون ، فرد در معرض ايجاد يكسري عوارض جانبي قرار مي گيرد. تا حد امكان از تعداد كمتري واحد خون براي بيمار استفاده گردد. از زمان خروج خون از سازمان تا زمان تزريق مسئول ح ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

پاورپوینت درباره ترومبوآمبولی وریدی

پاورپوینت درباره ترومبوآمبولی وریدی 21اسلاید چکيده محتواي فايل: ترومبوآمبولی وریدی VTE نقابدار بزرگ The great Masquerader عوامل زمینه ساز ¨بستری ¨چاقی ¨حاملگی ¨HRT ¨OCP ¨فشارخون ¨جراحی ¨سرطان ¨ پرواز طولانی COPD تروما سیگار سندرم آنتی فسفولیپید –   آنتی کاردیولیپین –نفروتیک - پلی سیتمی – مولتیپل میلوما – ک ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

پاورپوینت درباره تروما و بارداری

پاورپوینت درباره تروما وبارداری 46اسلاید تعدادی اسلاید به زبان انگلیسی چکيده محتواي فايل: تروماوبارداری •تغییرات فیزیولوژیک در بارداری •سیستم قلبی عروقی •کاهش فشار خون در تریمستر اول .......تریمستر دوم ثابت.......تریمستر سوم برگشت به حد طبیعی •Supine hypotensive syndrome بعد از هفته 20 بارداری رحم به حد IVC می رسد . وقتی مادر SUPINE باشد رو ی آن فشار وارد می ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

آخرین محصولات فروشگاه