فروشگاه فایل آراد

مستندات ایزو.دستورالعمل های اجرایی .فایل های دانشگاهی.پزشکی و ....

pic1 pic2 pic3 pic4 pic6 pic20

اطلاعیه فروشگاه

برای گزارش مشکل.شکایت یا تخلف لطفابه آيدي answeringfiles@درتلگرام پيام دهيد، پاسخگوی شما در24ساعت شبانه روز هستیم.تشکر

مقاله فرایند پرستاری در بیمار مبتلا به سکته مغزی براساس الگوی خود مراقبتی اورم

دانلود مقاله فرایند پرستاری در بیمار مبتلا به سکته مغزی براساس الگوی خود مراقبتی اورم فرمتdoc

 

16صفحه

چکيده محتواي فايل:

فرایند پرستاری در بیمار مبتلا به سکته مغزی

براساس الگوی خود مراقبتی اورم


 

 

Theory

 

تئوري اورم از بيشترين تئوري هاي مورد استفاده در پرستاري مي باشد كه در سال 1959 ارائه شده است، و از آن زمان تاكنون مبنا و راهنماي برنامه‌هاي آموزش پرستاري قرار گرفته است. اورم سه تئوري مرتبط به يكديگر ارائه نموده است كه هدف و محور هر سه:

 

  • حفظ زندگي
  • سلامتي
  • احساس خوب بودن

 

است كه از طريق مراقبت‌هايي با محوريت خود فرد انجام مي شود.

 

نخستين تئوري وي، «تئوري نقص مراقبت از خود[1]» كه يك تصور مفهومي از گيرنده مراقبت به عنوان فرد ناتوان از مراقبت از خود ارائه مي‌كند. دومين تئوري «تئوري مراقبت از خود» است مراقبت از خود فعاليتي است كه انسان‌ها براي خود آن ‌را تشخيص و انجام مي‌دهند تا بدين وسيله حيات وتندرستي خود را حفظ وبه‌طور دائم احساس خوب بودن داشته باشند و سومين تئوري «تئوري و پرستاري سيستمي[2]» است كه ملزومات درماني مراقبت از خود و سيستم‌هاي درگير در مراقبت از خود را در زمينه ارتباطات بين فردي و قراردادي بين افرد دچار نقص سلامتي شرح مي‌دهد(معماریان، 1378).

 

تمركز هرسه تئوري روي مراقبت از خود است كه طبق‌ نظر اورم فعاليت‌هايي هستند كه انسان‌‌ها به طور فردي براي خود، آن را تشخيص و انجام مي‌دهند تا بدين وسيله حيات و تندرستي خود را حفظ كنند و دائماً احساس خوب بودن داشته باشند(معماریان، 1378).

 

خودمراقبتي براي سلامت افراد واجتماعي كه در آن زندگي مي كنند حياتي است . اگرچه خود مراقبتي بيش از بيش به عنوان مكملي براي ارتقاء سلامتي ، حفظ سلامتي ومراقبت از بيماري محسوب مي شود ، ليكن مسائل اقتصادي وسياسي مشكلات متعددي براي پرستاري و خود مراقبتي فراهم آورده است( معماريان ، 1378، ص 83).

 

حوادث عروق مغزی[3]

 

هر ساله میلیون ها نفر از مردم جهان، در سنین مختلف و برای اولین بار دچار سکته مغزی می شوند. همچنین هر سال هزاران نفر در ایران، در اثر سکته مغزی جان می دهند و کلاً سکته مغزی، سومین علت مرگ و میر در دنیاست. نکته قابل توجه  این است که: این بیماری به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد و پزشکان می توانند افرادی را که در معرض ابتلا به آن هستند مشخص کنند  شما هم با شناختن عوامل خطرساز برای سکته مغزی قادر خواهید بود از آن جلوگیری نمایید(نوبهار و همکاران، 1385).

 

اختلالات عروق مغزی سالیانه 150000 نفر را به کام مرگ می فرستند. ظبق برآوردهای صورت گزفته هر سال 550000 نفر دچار سکته مغزی می شوند. اگر دومین سکته های مغزی نیز در برآورد اخیر در نظر گرفته شوند، وقوع سکته فقط در ایالات متحده به 700000 تفر در سال افزایش می یابد. سکته علت اصلی بروز ناتوانی در بزرگسالان و اولین اختلال از میان اختلالات گوناگون است که به مراقبت طولانی مدت نیاز دارد. در ایالات متحده بیش از 4 میلیون بیمار نجات یافته از سکته وجود دارد که با درجات متفاوتی از ناتوانی زندگی می کنند. سکته علاوه بر مرگ و میر بالا، میزان موربیدتی قابل ملاحظه ای را در میان افراد نجات یافته از بیماری ایجاد می نماید(بلک وهوکس[4]، 1389).

 

دو نوع سکته مغزی وجود دارد:

 

۱-  سکته مغزی ایسکمیک[5]

 

این نوع سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون یا چربی، موجب انسداد رگ و قطع جریان خون در مغز شود. انسداد شریان می تواند داخل یا اطراف مغز رخ دهد، همچنین لخته های خونی می توانند توسط جریان خون از دیگر نقاط بدن به مغز آورده شوند. علل این نوع سکته عبارت اند از:
رسوب چربی و ایجاد پلاک در شریان های گردنی و اختلالات قلبی که منجر به تشکیل لخته های خونی می گردد(رزاموند و همکاران[6]، 2008).

 

این علائم سکته گذرا یا خفیف، حدود چند دقیقه تا چند ساعت طول کشیده و سپس به کلی از بین می رود.
ولی به خاطر داشته باشید که هرگز سکته گذرا را نادیده نگیرید چرا که این سکته، نشانگر در راه بودن یک سکته مغزی شدیدتر است. پس سعی کنید دوره ی درمان سکته گذرا را کامل کنید، حتی اگر نشانه های آن از بین رفته باشند(هینکل و گوانگی[7]، 2007).

 

 

 

۲-  سکته مغزی خونریزی دهنده[8]

 

15 تا 20 درصد کل بیماریهای مغزی و عروقی را به خود اختصاص داده و عمدتا" به دلیل خونریزی های داخل جمجمه ای یا زیر عنکبوتیه ای ایجاد می شوند. سکته های همواژیک در نتیجه خونریزی به داخل بافت مغزی، بطن ها یا فضای زیر عنکبوتیه ایجاد می شوند. حدو 80% موارد سکته های هموراژیک، خونریزی مغزی اولیه ناشی پارگی خودبخودی عروق خونی کوچک بوده که در اثر فشارخون بالای کنترل نشده ایجاد می شوند.

 

این نوع از سکته های مغزی، ناشی از پاره شدن یک رگ خونی در داخل یا سطح مغز می باشد. وقتی که یک رگ خونی پاره می شود، دیگر حس به سلول های مغزی نمی رسد، به علاوه نشت خون از رگ پاره شده، می تواند به بافت مغزی آسیب جدی وارد نماید حدود نیمی از سکته های هموراژیک، به دلیل بروز خونریزهای زیر عنکبوتیه ای ناشی از پارگی آنوریسم[9](ضعیف شدن دیواره شریانی) داخل جمجمه ای بوجو می آید( برونر و سودارث[10]، 2010).

 

 

 


[1]- self-care deficit Theory

[2] -Nursing & Systemic Theory                                            

[3] - CerebroVascular Accident

[4] - Black & Hawks

[5] - Ischemic CVA

[6] - Rosamond et al

[7] - Hinkle & Guanci

[8] - Hemorrhagic CVA

[9] - Aneurysm

[10]- Brunner & Suddarth

Orem's self-care Model

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file435_1810629_5601.zip79.9k