فایل های درسی وآموزشی.تحقیق ,مقاله ,گزارشات کارورزی,,پاورپوینت
pic1 pic2 pic3 pic6 pic20

اطلاعیه فروشگاه

بازاریاب عزیز:با بازاریابی فایل های (فروشگاه فایل آراد) درآمد خود را روز به روز افزایش دهید. سپاسگزاریم

احتراق در محیط

دانلود تحقيق جامع وکامل پيرامون احتراق در محیط زیست فرمتdoc

 

35صفحه

چکيده محتواي فايل:

احتراق در محیط زیست

 

مقدمه                                                                

آتش خطرناک ترین دشمن جنگل می باشد. یک آتش سوزی محدود نیز همواره خسارات قابل ملاحظه ای را موجب می گردد به طوریکه ممکن است حتی تخریب نهایی و کلی از آن ناشی شود. سطح وسیعی از جنگل های به علت ازدیاد جمعیت به مناطق مسکونی، مراتع و زمین های زراعتی تبدیل گردیده است.  انسان اولیه به علت نداشتن وسایل لازم جهت توسعه سطح زمین های کشاورزی و مرتع مجبور بود از روش سهل و ساده آتش زدن جنگل استفاده نماید.

میزان خسارتی که حریق به جنگل ها وارد می آورد برحسب نوع درختان و محیط متفاوت است. درجه شدت حریق و در نتیجه خسارت وارده در جنگل های سوزنی برگ به مراتب بیشتر از جنگل های پهن برگ می باشد. ولی چون اکثر جنگل های ایران از گونه های پهن برگ تشکیل یافته است، خطر توسعه حریق در آنها به میزان جنگل های سوزنی برگ اروپا و یا جنگل های وسیع سوزنی برگ سایر مناطق دنیاست. حریق و آتش گرفتن جنگل و مرتع، چه عمده و چه غیر عمد صورت گیرد باعث از بین رفتن جنگل ها و مراتع می شود و قبل از آنکه توسعه یابد، باید از ایجاد آن جلوگیری شود.

 

 

حریق اصولاً بر اثر مختلف به وجود می آید. گاهی یک جرقه آتش در جنگل خصوصاً درفصلی که برگ درختان خزان کرده یا علوفه یک مرتع که در اواخر تابستان کاملاً خشک شده و سطح زمین را پوشانیده است، به ویژه هنگامیکه باد با آن همراه باشد، ممکن است حریق مدهشی پدید آورد و دامنه آن به نقاط دور دست کشد و خسارات هنگفتی متوجه کشور سازد. کبریت، ته سیگار و لقایای آتشی که از یک کوره زغال باقیمانده یا رهگذران و چوپان و خوش نشینان در جنگل فراهم می کنند و براثر بی احتیاطی آنرا خاموش نمی کنند، ممکن است رفته رفته برگ های خشک اطراف خود را مشتعل سازد و حریقی دامنه دار را ایجاد کند.

 

بشر در ادوار گذشته، به وسیله بسیار ساده، یعنی با آتش زدن جنگل ها و افروختن شاخ و برگ های خشک، بر وسعت اراضی زراعی می افزوده و هنوز هم این رسم در کشور ما برقرار است و آتش زدن جنگل های مخروبه و تبدیل آنها به زمین های زراعتی را احیای جنگل می دانند، در صورتیکه در حقیقت احیای جنگل بهبود و آبادانی جنگل است و آتش زدن جنگل را باید صرفاً تخریب جنگل نامید.

از آنجايي که منابع طبيعي يكي از مهمترين و با ارزش­ترين سرمايه­ ملي هر كشوري محسوب شده و نقش آن در حيات اقتصادي و اجتماعي انسانها بسيار مهم است و از اهميت ويژه­­اي در رابطه با كشاورزي و محيط زيست برخوردار است. لذا حفظ منابع­طبيعي با توجه به افزايش جمعيت بيش از پيش ثابت مي­شود. عوامل چندي موجب تغييرات كمي و كيفي درجنگل­ها شده كه برخي از آنها عبارتند از : انقراض طبيعي بلاياي طبيعي همچون آتش­سوزي ، سيلاب، تراکم جمعيت، آفات و بيماري­هاي گياهي در ميان عوامل مخرب ، آتش­سوزي يكي از عوامل اصلي تخريب اکوسيستم­ها شناخته شده است كه سالانه خسارت قابل ملاحظه­اي را وارد مي­سازد.

بروز اولین آتش­سوزي­هاي طبيعي به حدود 300 ميليون سال پيش در رسوبات زغال سنگ­هاي قهوه­اي تخمين زده مي شود.رعد و برق اولين علت اين آتش­سوزيها قبل از پيداش انسان بوده است.ساليانه 50000 آتش سوزي بر اثر رعد و برق اتفاق مي­افتد. بر اساس آمار منتشر شده از سوي سازمان خوار و بار جهاني (فائو) در يک دوره 18 ساله (1998-1980) به طور متوسط در اروپا ساليانه 42100 فقره آتش­سوزي صورت گرفته است. ميانگين ساليانه حريق در جنگل­هاي جهان 2 ميليون هکتار تخمين زده شده است. آتش در جنگل­هاي طبيعي، گذشته از نابودسازي ذخاير ژنتيکي، سير تکاملي جنگل را در رسيدن به کليماکس به تأخير مي­اندازد و در جنگل­هاي طبيعي يا دست­کاشت علاوه بر تخريب محيط­زيست که موجب بروز ناهنجاريهائي در موجودات زنده مي­شود هزينه سنگين بازسازي را بر جامعه تحميل مي­کند.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ehteragh-dar-mohite-zist_1781265_9769.zip96.9k

آخرین محصولات فروشگاه