فایل های درسی وآموزشی.تحقیق ,مقاله ,گزارشات کارورزی,,پاورپوینت
pic5 pic2 pic7 pic20 pic30

تحقيق درباره بذركاري

دانلود تحقيق جامع وکامل پيرامون بذركاري فرمتdoc

16صفحه

چکيده محتواي فايل:

 

 

عمق صحيح بذركاري

سبز شدن بذر در صورت فراهم بودن شرايط محيط (رطوبت، درجه حرارت ...)با رشد جنين آغاز و اندامهاي اوليه نهال شامل ريشه و ساقه با استفاده از مواد ذخيره در بذر توليد مي شود. رشد بقيه اندامها تا وقتي كه ساقه بتواند از خاك خارج شده و به نور آفتاب جهت انجام فتوسنتز (توليد مواد هيدروكربنه) دسترسي پيدا كند از مواد ذخيره بذر خواهد بود.اصولا بذر در گياهان مرتعي در مقايسه بذر در گياهان زراعي كوچك بوده و از مواد ذخيره محدودي برخوردار هستند.

به طور مثال وزن 1000 دانه بذر گياهان علفي مرتعي از 5/3 تا 15/0 گرم متغير است كه در مقايسه با بذر گندم 1000 دانه آن برابر 40 تا 45 گرم مي باشد.

بذر گياهان مي بايستي در عمقي كاشته شود كه مواد ذخيره اي آن براي تامين مواد غذايي مورد نياز جهت شروع و ادامه رشد اوليه نهال كافي باشد.بر اين مبنا عمق كاشت گياهان مرتعي كمتر از عمق گياهان زراعي است. لذا عمق كاشت يكي از موارد اساسي در بذركاري مراتع مي باشد و همانطوري كه ذكر شد براي بذر هر گياه حدي وجود دارد.اين حد بستگي به خصوصيات آناتوميكي و مورفولوژيكي نهال سبز شده دارد و از طريق گياه مادر به نهالها انتقال مي يابد.

سبز شدن بذور و خروج آن از خاك يكي از موارد بوده و بقاء نهالهاي توليد شده بستگي به رطوبت خاك و مواد غذايي موجود در آن دارد. بنابراين در صورت سبز شدن بذور اگر سيستم ريشه گسترش پيدا نكند، نهالهاي توليد شده از بين خواهند رفت. براي فراهم كردن شرايط و تامين رطوبت لازم براي رشد بذور نهالهاي توليد شده بهتر خواهد بود كه عمق كشت تا اندازه اي عميق در نظر گرفته شود تا نهالهاي حاصل شده در اثر خشك شدن خاك سطحي از بين نرفته، فرصت استقرار و نفوذ ريشه هاي خود را در خاك داشته باشند. معمولا عمق كشت بستگي به بزرگي و كوچكي بذر دارد. بذور ريزتر بايد در عمق كم كه در پاره اي موارد كشت بذور بدون پوشانيدن آن را ايجاب مي كند، در مورد بذور درشت تر عمق كشت افزايش مي يابد.

عمق كشت همچنين به بافت خاك مربوط بوده و خاك هاي سنگين، كمتر و در خاكهاي سبك و ماسه اي به علت سهولت خروج اندامهاي هوايي نهال از آن، مي توان عمق كشت را افزايش داد.

براي فراهم كردن رطوبت خاك در اثر جمع آوري نزولات براي سبز شدن بذور، جلوگيري و تاخير در تبخير آن مي توان مبادرت به كشت در ته جويچه هايي كه عمق آنها در حدود 10سانتي متر مي باشد نمود. در اين روش بدون اينكه عمق كشت بذر زياد شود، بذور عملاً از رطوبت بيشتري استفاده مي كنند.

بازديد بذركاري يكي از مراحل مهم در بذركاري مراتع مي باشد. منظور از اين بازرسيها اين است كه ملاحظه شود آيا بذور، سبز شده و از خاك خارج شده اند و يا اينكه در اثر عوامل محيط از بين رفته اند. بديهي است تا برطرف كردن عامل از بين برنده نمي توان اقدام به بذركاري نمود. برنامه بازديد و كنترل بذركاري 2 هفته و چهار هفته پس از كشت و همچنين اوايل پاييز و اوايل بهار سال بعد، از لحاظ اطلاع از استقرار گياهان خواهد بود.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file388_1754812_2748.zip584.3k

آخرین محصولات فروشگاه