محبوبترین محصولات

دانلود تحقيق جامع وکامل پيرامون بررسی مقولات اعیان ثابته انسان کامل عدل در قرآن فرمتdoc

دانلود تحقيق جامع وکامل پيرامون بررسی مقولات اعیان ثابته انسان کامل عدل در قرآن

 

40صفحه

چکيده محتواي فايل:

 

مقدمه     
اعیان ثابته یکی از موضوعات در حوزه ی جهان بینی عرفانی است که منشأ تبیین بسیاری از معارف والا و ارزشمند از جمله نحوه ی علم خداوند به جزئیات، مسئله ی قضا و قدر، توحید افعالی و پیدایش کثرت میباشد.
مظاهر علمی اسماء و صفات خداوند را اعیان ثابته مینامند. اسماء و صفات خداوند دو گونه مظهر دارند:
- مظهر علمی که به وجود علمی موجود است. این وجود خارج از تنگنای ماده و خارج از حد زمان و مکان است.
- مظهر عینی که به وجود خارجی موجود است و آثار خارجی بر او مترتب است؛ این موجود اگر جسمانی باشد محدود به حدود زمانی و مکانی بوده و از ماده و قوه برخوردار میباشد.
به مظهر علمی، عین ثابت گفته میشود و جمع آنها را اعیان ثابته مینامند. اطلاق لفظ عین به آنها به دلیل ذات بودن آنها است و به آنها عین ثابت گفته میشود؛ چون فنا و زوال ندارند یعنی از بین رفتنی نیستند و همواره موجودند.
این نوشتار با موضوع «اعیان ثابته» ابتدا این اصطلاح را بر مبنای متون اصلی عرفان اسلامی توضیح و تفسیر کرده و سپس آیاتی از قرآن کریم را به عنوان مؤید ذکر نموده است.
کلید واژه: عین ثابت، مظهر علمی، مظهر عینی، اسم، صفت

توضیح و تفسیر اصطلاحات در هر علمی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. علوم مختلف برای ارائه ی نظریات و اصول مسلم خود ناگزیر به استفاده از الفاظ میباشند. ادراک معنایی که از این الفاظ اراده میشود محتاج تفسیر و توضیح است، تا مفهوم اصول و مسائل آن علوم به درستی شناخت شود.
اصطلاح اعیان ثابته برای اولین بار توسط محی الدین عربی مطرح شد. اگر چه قبل از محی الدین ممکن است معنا و مفهوم اعیان ثابته و شأن وجودی آن در آثار دیگران قابل فهم و درک باشد، اما جعل این اصطلاح توسط ابن عربی انجام شد. پس از او پیروان و شارحان آثارش وجود اعیان ثابته را به عنوان یک اصل اساسی در تبیین جهان بینی عرفانی پذیرفتند و به دنبال آن از این اصل اساسی در تبیین مسائل غامض و پیچیده ای چون علم الهی استفاده کردند. به طوری که در حال حاضر بدون توضیح و تفسیر این اصطلاح بسیاری از مسائل عرفان نظری قابل فهم نیست. در تحقیق حاضر کوشش شده این موضوع به صورت محوری و خاص مورد بررسی قرار گیرد.

                            


1.تعریف


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file368_1754351_5769.zip55k

دانلود پروژه دانشجويي پيرامون آبیاری فرمتdoc

  دانلود پروژه دانشجويي پيرامون آبیاری 183صفحه چکيده محتواي فايل:   مقدمه: از بسياري از مناطق دنيا به منظور تامين آب لازم براي رشد محصولات از آبياري استفاده مي شود. در مناطق خشك چون خاورميانه، هند، غير آمريكا و استراليا يا بارندگي نيست و يا مقدار آن كم است و آب لازم براي محصولات به طور كلي از طريق آبياري تامين مي شود. در نقاط مرطوب و معتدلي چون آفريقاي مركزي و اروپا گرچه محصولات با ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

دانلود گزارش کارآموزی در شرکت سایپا فرمتdoc

دانلود گزارش کارآموزی در شرکت سایپا 72صفحه  چکيده محتواي فايل:   تاريخچه شرکت سايپا      شركت سهامي عام ايراني توليد اتومبيل (سايپا) در سال 1344 در زميني با مساحت 240 هزار متر مربع (در حال حاضر فقط مساحت زمين كارخانه مركزي 415 هزار متر مربع مي باشد) و زيربناي 20 هزار مترمربع با سرمايه اوليه 160 ميليون ريال بنام شركت سهامي توليد اتومبيل سيتروئن ايران تاسيس ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

دانلود گزارش كارآموزي پیمانکاری فرمتdoc

دانلود گزارش كارآموزي  پیمانکاری 41صفحه چکيده محتواي فايل:  شناخت از مسائل اوليه كارگاه بطور كلي در هر كارگاه ساختماني بررسي نكاتي چند قبل از شروع هر گونه عمليات لازم و ضروريست و اين بررسي به پيشرفت بعدي كار و در نتيجه پايين آوردن هزينه طرح كمك خواهد كرد . اصولا بررسي مقدماتي يك كارگاه قبل از هرگونه عمليات اجرائي داراي اهميت زياديست . اين بررسي را مي توان به مراحل مختلف زير تقسيم كرد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

دانلود گزارش کارآموزی در موسسه حقوق پرداز فرمتdoc

دانلود گزارش کارآموزی در موسسه حقوق پرداز 72صفحه چکيده محتواي فايل:   تاريخچه : آگهي تاسيس موسسه حقوق پرداز خمين با شماره ثبت 30 به تاريخ 1/8/85 به ثبت رسيد. با توجه به مواردي از قانون تجارت و تائيديه شماره 5851/ن/23-10/7/85  اداره ثبت شركتها خلاصه اساسنامه و شركتنامه مذكور جهت اطلاع عموم آگهي شد: 1- نام موسسه : موسسه حقوق پرداز خمين 2- موضوع موسسه : كليه خدمات حسابداري 3- مركز ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه